10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu – Muzaffer Albayrak

0

Çanakkale Savaşı’nda gerçekleşen muharebeler, sayısız kahramanlık hikayeleriyle örülüdür. 10 Ağustos 1915’te Conkbayırı’nda Mehmetçiğin süngüsü ile kazanmış olduğu bu zafer, bu kahramanlık menkıbelerinin en önemlilerinden birisidir. Çanakkale muharebelerinde Türk ordusunun kazanmış olduğu başarılar arasında, net ve kati bir galibiyetle sonuçlanması, Çanakkale’de Türk milletinin varlığına kasteden düşmanın bütün umutlarını kırmış olması açısından “Conkbayırı Süngü Hücumu”nun ayrı bir yeri vardır.

Conkbayırı’nda kazanılan zaferin şeref ve onuru hiç şüphesiz başta, 10 Ağustos günü ölümü hiçe sayarak düşman üzerine ‘’uçarcasına’’ atılan Mehmetçiğe; sonra da Conkbayırı’nda askerin hemen yanı başında bu taarruzu planlayıp bizzat idare eden Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal’e aittir.

Muzaffer ALBAYRAK’ın Çanakkale Savaşları hakkındaki engin tarih bilgisiyle kaleme aldığı bu eser, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından neşredilerek okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

Share.

Yorum Ekle