57. Alay Şehitliği

0

Şehitlik, Kabatepe-Conkbayırı yolu üzerinde Kılıç Bayırı’nın güney ucundadır. Burası aynı zamanda Bomba Sırtı’nın kuzey ucudur. Şehitlik, 1992 yılında mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanarak inşa edilmiştir.

57. Alay’ın gerçek şehitliği Yarbay Hüseyin Avni Bey’in mezarı karşısında bulunan Çatal Dere Vadisi içerisindedir. ŞEvki Paşa haritasında burada bir şehitlik olduğu görülmektedir. 57. Alay, Yarbay Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Tümen’e bağlı bir alaydır. Mustafa Kemal’in emriyle bu bölgeye gelmiş ve savaş sonuna kadar bu bölgenin savunmasında birçok kahramanlıklar göstermiştir. Şehitliğin hemen girişinde sol tarafta 10 Eylül 1994’te 108 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli bulunmaktadır.

Şehitliğin inşası esnasında iki iskelet yan yana bulunmuştur. İskeletlerin yanlarında bulunan künyelerden, birinin Yüzbaşı Woister’e diğerinin de 57. Alay, 6. Bölük Komutanı Üsteğmen Mustafa Asım Bey’e ait olduğu tespit edilmiştir. bu iki subay iskeleti şehitliğin kuzey ucunda bulunan anıtın hemen ön kısmına, ilk bulundukları yere gömülmüştür.

Gelibolu Yarımadası’nda Kanlısırt’ta 57. Alay için yaptırılan şehitlik; Mehmetçik Anıtı (Prof. Tankut Öktem), Gazi Hüseyin Kaçmaz Anıtı (Metin Yurdanur) ile donatılmıştır. Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan bir rölyef de şehitlikte yer almaktadır.

57. Alay Şehitliği 10 Aralık 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmış, 25 Temmuz 1994 tarihindeki orman yangınında hasar görmüş, onarılarak 11 Kasım 1994’te tekrar hizmete sunulmuştur.

İlk hazırlanan 500 sembolik mezar taşında yazan isimlerin 497 tanesinin yanlış olduğu tespit edilmiş ve 2011 yılında yapılan düzenleme ile düzeltilmiştir. 57.Alay şehitlerinden 1.868 isim kayıtlarda yer almaktadır. Son olarak 2013 yılında şehitlik bir kez daha düzenlenmiştir.

Girişin hemen yanında, Türkiye’nin en yaşlı gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli bulunmaktadır. 10 Eylül 1994’te, 108 yaşında vefat etmiştir.

Share.

Yorum Ekle