Alan Başkanlığı çocuklar için gezi haritası hazırladı

0

Gelibolu Yarımadası üzerindeki tarihi alanı ve şehitlikleri ziyaret edenlerin büyük bir kısmını öğrenciler teşkil ediyor. Çeşitli yaş gruplarındaki bu öğrencilere yönelik özel bir rehberlik geliştirilmemiş olması önemli bir boşluk oluşturuyor. Zira bir savaşı, ilköğretim çağındaki bir çocuk ile bir üniversite öğrencisine aynı format içerisinde anlatmak formasyon açısından yanlış..

Bu sebeple pedagog ve eğitimcilerden destek alınarak, değişik yaş gruplarına hitap eden rehberler mutlaka yetiştirilmelidir.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bu konuda güzel bir çalışma yapmış.. Başkanlığın sitesinde detaylarını görebileceğiniz bu çalışmada, çocuklara yönelik bir gezi haritası hazırlanmış.. Çizimleri ve içeriğiyle ilgi çeken bu çalışma ücretsiz olarak dağıtılacak.

Harita başkanlığın sitesinde yüksek çözünürlükte yayımlanmış olmakla birlikte baskı için yeterli kalitede değil. Baskıya uygun bir kalitede yayımlanması istifadeyi kolaylaştırabilir, ziyarete gelen guruplar yarımadaya gelmeden kendi imkanları ile bastırarak öğrencilere hediye edebilir diye düşünüyorum.

Başkanlığın sitesinde yer alan 2 parça harita şunlar:

duryolcu

duryolcucom

 

Share.

Yorum Ekle