Büyük Anafarta Köyü Mezarlığı

0

Çanakkale Savaşları esnasında cepheye yakınlığından dolayı bir çok Çanakkale Şehidi buraya defnedilmiş. Son yıllarda yapılan çalışmalarla yerleri tespit ediliyor. Tespit edilenler genelde rütbeli şehitlerin kabirleri. Savaş şartlarında mezarlığa defnedilen her şehit için mezar taşı dikilemeyeceği aşikar.

Köy mezarlığı köyün hemen çıkışında yer alıyor. Yolun hemen sağında Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarında da bahsettiği meşhur Halit ve Rıza Beylerin kabirleri yer alıyor. 3. Kolordu, 15. Süvari Alayı, 2. Bölük Üsteğmeni Amasyalı Abdullah Oğlu Halit Efendi (30 Mayıs 1915), 15. alay 4. Bölük Teğmeni Siirtli Osman Oğlu Ali Rıza Efendi, Arıburnu muharebeleri esnasında bir tepenin geri alınmaya çalışıldığı esnada büyük kahramanlıklar göstererek mücadele etmiş ve şehit olmuşlardır. Daha sonra o tepeye Halit Rıza tepesi adı verilmiştir.

Halit ve Ali Rıza Beylerin mezar taşlarının üzerine 2007 yılı içersinde Türkçe, açıklayıcı bir levha yerleştirilmiş. Ziyaretçilerin istifadesi için çok faydalı olacak olan böyle bir çalışmayı takdir etmekle birlikte belirtmeliyiz ki, levha mezar taşını tahrip edecek tarzda üzerine yapıştırılmış, maalesef kaş yaparken göz çıkartılmış. Metal plaka elbette kabri çevreleyen ve yeni inşa edilmiş olan sütunlara yapıştırabilirdi.

Halit ve Ali Rıza Beylerin kabrinin az ilerisinde Anafartalar muharebesinde şehit olan Yarbay Halit Bey ve Yarbay Ziya Beyler’in yan yana kabirleri var. Sonradan, Türkçe olarak eklendiği anlaşılan Mezar taşlarında “ Anafarta Muharebesinde Bomba Tepede şehit olan 7.Tüm. 20. P. Al. K. Yb. Halit Bey Ruhuna Fatiha 11 Ağustos 1915 ” ve “Anafartalar Muharebesinde, Asma Derede şehit olan 21. P. Al. K. Yb. Ziya Bey Ruhuna Fatiha 11 Ağustos 1915” yazıyor.

Köy mezarlığının yanından geçerken, isimleri belli kahraman şehitlerimize olduğu gibi mezarlıkta yatan birçok isimsiz şehidimize de Fatiha okumayı unutmamalı…

Share.

Yorum Ekle