Büyükkemikli Anıt Yazıtı

0

Çanakkale kara savaşları 25 Nisan 1915 tarihinde müttefik kuvvetler tarafından gerçekleştirilen çıkarma harekatı ile başlamıştır.

Müttefik kuvvetler 25 Nisan tarihinde ağır kayıplar vermiştir. Karaya çıkmayı başarsalar da çok fazla ilerleyememiş ve savaş sabit siperler arası savaşa dönüşmüştür. Siper kazanım ve kayıpları yaşansa da ciddi bir muvaffakiyet kazanamamışlardır.

Müttefik kuvvetler 06-07 Ağustos 1915 tarihinde daha kuzeyden, yani Suvla Körfezi’nde yaptıkları yeni bir çıkarma harekatı ile savaşın bu açmazını kırmak istemişler fakat yarımada da durum pek fazla değişmemiştir.

Suvla körfezi Büyükkemikli burnu ve Küçükkemikli burnu arasında yer almaktadır. 6-7 Ağustas çıkarmaları Büyükkemikli burnu civarında gerçekleşmiştir. Bu cephedeki ilk kayıpları adına Lala Baba tepesinde bir yabancı mezarlık bulunmaktadır. Bizim şehitlerimiz adına ise maalesef bir şehitlik yoktur.

O günlerin hatırasına Büyükkemikli burnuna dikilen anıtta şöyle yazmaktadır:

“1915 yılının 25 Nisan sabahı Arıburnu’na 6-7 Ağustos gecesi de Anafartalar limanına çıkan düşman kuvvetleri, aylar süren kanlı muharebelerden sonra, Gelibolu yarımadasındaki Türk savunmasının geçilemeyeceğini anlayarak, 20 Aralık’da bu cepheleri boşalttı.”

Share.

Yorum Ekle