Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi – Kabatepe

0

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda inşa edilen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi 2012 yılında hizmete girmiştir.

Merkezde yer alan 11 canlandırma odasının ikisinde, üç boyutlu gösterim yapılmaktadır. 10 dakika ara ile en çok 50 kişilik guruplar halinde, rehber eşliğinde gezilmektedir.

Odalarda sırasıyla şu canlandırmalar bulunmaktadır:

1. Harbe Giriş: Osmanlı devletinin savaşa giriş sebepleri anlatılıyor.

2. Nusrat Mayın Gemisi: deniz savaşlarında Nusrat’ın boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştirmesine yer veriliyor.

3. İtilaf Devletlerinin Muharebe Planları: İngiliz Ocean gemisinin Türk tabyalarına top atışları üç boyutlu olarak izlenirken, top atışlarının yarattığı sarsıntı ziyaretçilere mekanik sistemle birebir yaşatılıyor.

4. Mecidiye Tabyası: Seyit Onbaşı’nın top mermisini sırtlayarak kaldırıp namlıya sürme anı izleyiciye aktarılarak, bu kahramanlık adeta yeniden yaşatılıyor.

5. Kara Muharebelerine Hazırlık: Gelibolu Yarımadası haritası üzerinde konu anlatılıyor.

6. Dönüm Noktası: 261 rakımlı tepede, 19’uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in ‘Ben Size Taarruzu Değil, Ölmeyi Emrediyorum’ şeklinde tarihe geçen emri, film ve hologram tekniği bir arada kullanılarak canlandırılıyor.

7.Siper Muharebeleri: salonunda ise ziyaretçiler siperler arasında, cephedeki bir savaş sahnesini izleme fırsatı buluyor.

8. Gök kubbeden Gelibolu: Ziyaretçiler koltukta oturup dinlenme fırsatı bulurken, tavana 7 projektör ile yansıtılan savaş sahnelerini izliyor.

9. Çanakkale Geçilmez: Üç projeksiyonla İngiliz ve Anzak birliklerinin geri çekilişi anlatılıyor.

10. Hatıralar: Türk askerlerinin hatıraları ziyaretçilere aktarılıyor.

11. 1915’ten Günümüze: Türkiye’nin eğitim, sağlık sanayi, ticaret, tarım, ulaşım, enerji, askeri ve siyasi ilerleme ile gelişmeleri çeşitli görsellerle anlatılıyor.

Merkez içerisinde bir de müze de bulunuyor. Daha önce şehitler abidesinin altında bulunan müze de buraya taşınmıştır. Alçıtepe Köyünde bulunan Salim Mutlu müzesinden alınan objeler de bu müzede sergilenmektedir. Çanakkale Savaşları ile alakalı en kapsamlı resmî müze bu merkezdir.

Share.

Yorum Ekle