Kireçtepe Jandarma Şehitliği

0

Kireçtepe Jandarma Şehitliği, kireçtepe sırtlarından Kapanca Tepesi’nde bulunmaktadır. Gelibolu’da Anafartalar’dan Saros Körfezi’ne doğru giden yol üzerinde, Anafartalar’a 20 km. uzaklıkta, Azmak Dere’den geçen toprak bir yolla ulaşılan şehitlik, yarımadada ilk yapılan şehitliklerdendir.

Mustafa Kemal atatürk’ün bu şehitliği savaştan sonra ziyareti esnasında çekilen fotoğrafı meşhurdur. Diğer ziyaret yerlerine uzak oluşu ve yolun da toprak olması sebebiyle gerektiği kadar ziyaret edilemeyen bir şehitliğimizdir. Şehitlik ilk olarak, savaşın hemen akabinde, boş top kovanlarının üst üste konmasıyla inşa edilmiştir. Şehitlikte yer alan mezarların etrafı sonraki yıllarda bir duvarla çevrilmiştir.

Bu şehitlikte 16 ağustos 1915 Kireçtepe Muharebesi’nde 5. Fırkaya mensup 11.Topçu alayı 1. Bölük / 11.Topçu alayı 1. Bölük / 2. İstihkam Taburu 3. Bölük / 3. İstihkam Taburu 2. Bölük / Gelibolu Jandarma Taburu / 1.Piyade Alayı / 19. Piyade Alayı / 127. Piyade Alayı / 17.Piyade Alayı 1. Tabur / 39. Piyade Alayı 1. Tabur’un şehitleri yatmaktadır.

Anıtın hemen önündeki, bu gün yazıları hemen hemen silinmiş olan taşta saydığımız birliklerin isimleri yazmaktadır. Şehitlik içersinde henüz yazıları okunabilen bir mezar taşında da “Gelibolu Jandarma Taburu Şehitleri 1331” yazıyor.

Şehitliğin hemen yanındaki kitabede de “6/8 Ağustos 1915’te Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburları’nın kahramanca çarpışan 3 bölüğü, iki tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını korumuştur.” yazmaktadır.

Şehitliğin hemen berisinde bir çeşme bulunmaktadır.

Share.

Yorum Ekle