Müttefiklerin Saldırı Planı

0

Amiral Carden Bahriye Nazırlığına, 12 savaş gemisi, üçü ağır olmak üzere 6 kruvazör, 16 muhrip, 12 mayın tarayıcı, 6 denizaltı ve değişik sınıf bir sürü gemi ve tonlarca cephaneye ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Bu amaçla Carden’in istediği gemiler Limni adasında toplanmaya başlamıştı. Özellikle İngiliz gemilerine destek olarak Fransızların 4 zırhlısı ile Rusların hafif kruvazörü de bu kuvvetlere katılmıştır. Böylece 16 zırhlı “hattı harp gemisi”, 4 kruvazör, 14 muhrip, saldırılarda kullanılacak olan 6 uşağı taşıyan bir gemi, 6 denizaltı, 21 mayın tarama gemisi, 30’dan fazla imha botu, 1 muhrip ana gemisi, 1 gonbot ve çeşitli yardımcı gemilerden oluşan toplam 100’den fazla
gemiden oluşan bir donanma oluşturulmuştur.

Müttefik donanmanın büyük amirali Carden bir ayda Marmara denizine çıkabilecek dört devrelik planını 11 Ocak’ta Bahriye Nezaretine bildirdi.

  • Önce Çanakkale Boğazı’na giriş önleyecek olan , Türk batarya ve mevzilerinin tahribi,
  • Kilitbahir-Çanakkale arasındakitorpillerin taranması ve merkez bataryaların tahribi,
  • Kepez bölgesindeki diğer torpil tarlasının taranması,
  • En dar yerdeki (Kilitbahir-Çanakkale) kara tahkimatının tahribi,

Amiral Carden bu safhalar başarıyla sürdürüldükten sonra Donanmanın Marmara’ ya girebileceğini ön görüyordu.

Bundan sonra ikinci büyük harekat başlayacaktı. Eğer Osmanlı İmparatorluğu teslim bayrağını çekmezse, kara kuvvetlerini Çanakkale Boğazı’ndan geçirerek, İstanbul kıyılarına çıkarmaktı.

Share.

Yorum Ekle