PANEL: Çanakkale Muharebelerinin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler

0

Çanakkale Valiliği ve 2015 Koordinasyon Merkezi tarafından tertip edilen, ÇOMÜ, ÇASATT ve Tarih Topluluğu tarafından desteklenen Çanakkale Muharebelerinin İdaresindeki Türk ve Yabancı komutanların bilinmeyen yönleriyle anlatılacağı ve stratejilerin etraflıca değerlendirileceği “Çanakkale Muharebelerinin İdaresi Komutanlar ve Stratejiler” isimli panel gerçekleşecektir. Panelde yirmiyi aşkın akademisyenin bildiri verdiği ve panele aynı isimde baskısı gerçekleşecek olan bir bildiri kitabı yayımlanacaktır.

Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Bilinmeyen Yönleriyle Anlatılacak

19 Şubat perşembe günü Süleyman Demirel Konferans salonunda saat 10:00’da gerçekleşecek olan panelde Mustafa BUDAK “Çanakkale Muharebelerini İstanbul’dan İdare Edenler”, Cemalettin TAŞKIRAN “Çanakkale Savaşlarındaki Tanınmış Yabancı Komutanlar”, Zekeriya TÜRKMEN “Çanakkale Muharebesinde 9. Piyade Tümen Komutanı Miralay(Albay) Halil Sami Bey”, Lokman ERDEMİR “Çanakkale Muharebelerinde 27. Alay Komutanı Yarbay Mehmet Şefik (Aker) Bey”, Ömer Ç AKIR “ Türk Harp Edebiyatında Çanakkale Muharebelerinin Komutanları” konularında sunum gerçekleştirecektir.

Ayrıca, Tuncay BAYKARA “ Diyarbakırlı Kazım İnanç Paşa (1880-1938)”, Figen ATABEY “İngiliz Savaş Konseyi’nin Çanakkale Stratejisi”, Mustafa BIYIKLI – Hatice KAPLAN “Çanakkale Kahramanlarından General Mehmet Esad (Bülkat)”, Mithat ATABAY “Çanakkale Savaşları Sırasında Mustafa Kemal ATATÜRK”, Ahmet ESENKAYA “Kurmay Başkanı Binbaşı İzzettin Bey’in Günlüğü ve Mustafa Kemal Bey”, Zülal KELEŞ “Cafer Tayyar Eğilmez ve Çanakkale Muharebeleri”, Muzaffer ALBAYRAK “Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinde Bir Komutan: Selahaddin Adil Bey”, Hakan BACANLI “ Fevzi Çakmak Paşa’nın Çanakkale Muharebelerindeki Rolü”, Muhammet ERAT “Çanakkale Cephesi’nde Kazım Karabekir”, Cahide SINMAZ SÖNMEZ “ Türk Tarih Yazıcılığında Çanakkale Savaşları (1915-2010)”, Mustafa SELÇUK “Çanakkale’ye Denizden İlk Bombardımanlar Sırasında Başkent İstanbul’da Yaşananlar ve Alınan Tedbirler” gibi tarihçilerde bildirileriyle panele destek vermektedir.

Share.

Yorum Ekle