19. Tümen Harp Malzemeleri Sergisi – Bigalı

0

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünde imamlık yapan Mehmet Tosun’un kurduğu müzede, savaştan kalan eşyalar sergileniyor. 29 yıldır imamlık yaptığını ve tarihe merakı olduğunu anlatan Tosun, müze kurmaya, Çanakkale Savaşı’ndan kalan bazı eşyaların bilinçsizce kullanıldığını gördükten sonra karar verdiğini söyledi.

Tosun, “Bigalı köyüne 2000 yılında geldikten sonra, bir evin penceresinde korkuluk olarak demirler vardı, dikkatimi çekti. Baktım ki bir demir, diğerlerinden daha kalın duruyordu. Dikkatli baktığımda bunun tüfek namlusu olduğunu gördüm. Daha sonra bu namluyu ev sahibinden satın aldım” dedi. 6 yıl hazırlık yaptı Evin içinde de duvarlara kasatura sokulduğunu fark ettiğini aktaran Tosun, “Kasaturaların üzerine de tahtalar koyarak raf yapmışlardı. Bunları da satın aldım. Müze merakım oradan başladı. 2000’den 2006 yılına kadar malzeme topladım. 2006’da topladığım malzemelerin envanterini çıkararak devlete bildirdim ve müze kurmak için de müracaat ettim” diye konuştu.

ESERLER 250 YILLIK BİNADA SERGİLENİYOR

Topladığı Çanakkale Savaşı’ndan kalma eşyalardan 2006’da küçük bir sergi açtığını anlatan Tosun, “Bu sergiyi yaptıktan sonra köyevi restore edildi. Şu an içinde malzemelerin bulunduğu bina yaklaşık 250 yıllık. Atıl durumdaydı. 2006’da bu bina restore edildi. Muhtarlığa verildi ve ben de bu binayı kiraladım. 10 yıllığına kiraladığım bu binada malzemelerimi sergiledim. Bu malzemelerin yüzde 99’unu imamlık maaşımla aldım” dedi.

 

Share.

Yorum Ekle