Seyit Onbaşı Heykeli

0

Kilit bahir’in 1 kilometre ilerisinde, yolun deniz kıyısındaki tarafındadır. Yolun diğer tarafında ise Seyit Onbaşı’nın 18 Martta şehit olan arkadaşlarının yattığı Mecidiye Tabyası Şehitliği ve Anıtı vardır.

Çanakkale deniz savaşlarının en yoğun ve en önemli günü olan 18 Mart günü müttefik donanmasının en önemli hedefi tabyalardır. Koca Seyit’in görev yaptığı tabya olan Mecidiye Tabyası da 18 Mart günü isabet almış ve 16 nefer şehit olmuştur. Bu bombardımandan sağ olarak kurtulan Koca Seyit sağlam kalan topu, 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak, 3 kez ateşlemiş ve üçüncü atışta Ocean zırhlısını dümen tertibatından vurmuştur.

Koca Seyit’e, savaşın kaderine tesir eden bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. Seyit Onbaşının hatırası bu gün Mecidiye tabyasının hemen önünde deniz kenarındaki bu heykel ile yaşatılmaktadır. Heykel 2006 yılında yenilenmiştir. Anıtın üzerindeki levhada şöyle yazmaktadır:

“SEYİT ONBAŞI

Deniz savaşının tüm şiddetiyle devam ettiği bir anda, vinci bozulan topun 275 kgr. lık mermisini tek başına kaldırarak topa yerleştirmiş ve sağ kalan arkadaşıyla birlikte ateş ederek OCEAN zırhlısının dümen tertibatına isabet kaydetmiştir.”

Ayrıca bu metnin İngilizcesi de levhada yazmaktadır.

Share.

Yorum Ekle